Borowina - czarne złoto - Admireme

Borowina - czarne złoto

Kilkanaście wieków temu wydobywano ją z podłoża borów - stąd pewnie wzięła się nazwa „borowina”, mimo że nie ma aksamitnej konsystencji, nie wabi soczystym kolorem czy zmysłowym zapachem, jest cennym składnikiem kosmetyków Omorovicza.

 

Nowoczesna kosmetyka już dawno wykonała zwrot w kierunku substancji pochodzenia naturalnego. Dla naukowców to powrót do korzeni i inspiracja do poszukiwań cennych surowców ukrytych w Ziemi, które mogą przyczynić się do poprawy lub zachowania zdrowia i urody.

Prawdziwym skarbem jest borowina - to nic innego jak torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin w środowisku wilgotnym, przy niewielkim dostępnie powietrza. Jego złoża uformowały się już 10 tysięcy lat przez naszą erą.

 

Cenny dar natury

Najwięcej z nich znajduje się nie w egzotycznych zakątkach świata,
ale w Europie Środkowo Wschodniej, między innymi na Węgrzech. Właśnie tam, a dokładnie z H
évíz - największego jeziora termalnego
w Europie wydobywa się organiczną masę czarnego błota - borowinę, która jest
składnikiem jednej z linii kosmetyków Omorovicza Kolekcja Borowinowa

 

Borowina ma również polską tradycję. Stosowana jest podczas wielu zabiegów leczniczych w większości uzdrowisk w kraju. Po raz pierwszy użyto jej w Krynicy, w 1858 roku. Obecnie, w Polsce mamy 14 kopalni borowiny, między innymi na Pojezierzu Pomorskim, Mazurach, Podhalu (w dolinie Dunajca), na Nizinie Podlaskiej i Polesiu. Borowina w naturalnej postaci jest gruboziarnista i jako taka, nie nadaje się do zabiegów kosmetycznych. Jednak żeby poznać jej działanie na własnej skórze, wcale nie musimy wyjeżdżać do uzdrowiska, z pomocą przychodzi kosmetologia, dzięki której borowinę możemy używać również w warunkach domowych.

 

Piękno z błota

Czarny składnik wielu kosmetyków, nazywany przez specjalistów czarnym złotem, to bogactwo kwasów organicznych. Zawiera sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkę. Borowina uznawana jest za „szlachetny antyoksydant”, ponieważ hamuje rozwój wolnych rodników, które odpowiadają za proces starzenia się skóry, a zawarte w borowinie związki podobne do estrogenu, pobudzają metabolizm komórek. Dzięki zwiększonej przemianie materii w komórkach, szybciej pozbędziemy się szkodliwych związków z organizmu.

Oprócz tego borowina ma właściwości przeciwzapalnie, ściągające i bakteriobójcze, dlatego sprawdza się w leczeniu i pielęgnacji skóry trądzikowej. Często wykorzystywana jest jako składnik masek oczyszczających, balsamów oraz peelingów. Dzięki temu, kosmetyki zawierające borowinę nie tylko usuną nadmiar sebum i wszelkie zanieczyszczenia, ale również przyspieszają regenerację podrażnionego naskórka. Pobudza krążenie, dotlenia i reguluje wodno-lipidową gospodarkę skóry, dlatego sprawdza się w pielęgnacji cery przesuszonej i atopowej. Poprawi jej kolor oraz zniweluje bolesne podrażnienia. Do tego oczyszcza i regeneruje, poprawia ukrwienie skóry oraz wygładza - jest jednym z niewielu składników, który ma tak szerokie spektrum działania.

 

Czarne złoto

Słusznie mówi się, że nie wszystko złoto, co się świeci. Jest jednak małe ale… zamknięta w szklanym słoiczku, czy w tubce Omorovicza, w towarzystwie innych, równie cennych składników ozłoci każdą skórę, tylko dajmy jej szansę i czas na działanie.